سالن ماساژ آقایان در تهران

ماساژ قدمتی هزاران ساله دارد. امروزه، تقریبا ۸۰ نوع ماساژ با فشار‌ها، حرکات و تکنیک‌های مختلف وجود دارد که همه‌ی این‌ها شامل فشار‌دادن، مالش یا کار روی ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم به وسیله‌ی دست‌ها و انگشت‌ها می‌شوند. گاهی‌اوقات، از ساعد یا پا یا آرنج هم برای ماساژ استفاده می‌شود.

سالن ماساژ آقایان سان
تصویر واقعی از سالن ماساژ مخصوص آقایان در سالن زیبایی سان

طبق آمارها در سال 1399 تقریبا 20 درصد ایرانی ها نوعی از ماساژ را تجربه کرده‌اند. آن‌ها دلایل مختلفی برای ماساژ داشتند. بسیاری از آنها تاثیرات ماساژ را بر روی سلامتی کاملا درک می‌کنند. آن‌ها برای رهایی از علائم آسیب‌دیدگی‌هایشان یا درمان جراحتشان، از انواع مختلف ماساژ استفاده کرده اند، به این وسیله به برطرف شدن مشکلات سلامتیشان کمک کرده و حال عمومی خود را بهتر می‌کنند.

در ادامه اطلاعاتی به شما خواهیم داد که به شما در انتخاب ماساژ مناسب شما کمک خواهد کرد. جهت انجام انواع خدمات ماساژ، مشاوران سالن سان در خدمت گذاری آماده هستند، کافیست با ما تماس بگیرید. در سالن سان از ابزارهای مدرن ماساژ مانند ماساژ گان هم استفاده میشود که در ویدئوی زیر میتوانید نحوه کار آن را ببینید.

ماساژ چیست؟

ماساژ عبارتی است که شامل فشاردادن، مالش و کار کردن روی پوست و ماهیچه‌ها و تاندون‌ها و رباط‌هاست. ماساژ‌ها می‌توانند همراه با فشار و مالش ملایم باشند یا برعکس فشار زیادی وارد کنند.

پیشینه‌ی ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی به هزاران سال قبل برمیگردد. همانطور که در نوشته‌های چین، ملل عرب، مصر، یونان (بقراط از «هنر ماساژ» به عنوان دارو یاد می‌کرده‌است) و رم به آن اشاره شده‌است.

در اروپا ماساژ در زمان رنسانس رونق گرفت. در سال ۱۸۵۰، دو فیزیکدان آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده ‌بودند، ماساژ درمانی را به آمریکا معرفی کردند و از آن زمان ماساژ درمانی محبوب شد و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده شد. اما با پیشرفت‌ علمی و تکنولوژيکی در داروها در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، ماساژ محبوبیت خودش را در کشورهایی مانند آمریکا از دست ‌داد. بعد‌ها در سال ۱۹۷۰، ماساژ مخصوصا بین ورزشکاران دوباره محبوب شد.

کدام نوع از ماساژ بهتر است؟

احتمالا متوجه‌شده‌اید که انواع مختلف ماساژ در زمان‌های مختلفی محبوبیت داشته‌اند. شاید این برای شما سوال باشد که کدام نوع از ماساژ‌ها تنها در دوره‌ای مد شده بودند یا کدامیک تکنیک خوبی داشته‌اند. مهم‌تر از همه این است که کدام نوع ماساژ برای شما مناسب‌تر است؟

انواع ماساژ از ماساژ‌های طولانی، همراه ضربه‌های ملایم و کوتاه تا ماساژ‌هایی با ضربه‌های شدید وجود ‌دارند. در بعضی از آن‌ها از روغن و لوسیون استفاده می‌شود و در بعضی نه. اغلب ماساژورها از مراجعه‌کننده میخواهند تا لباس‌های خود را دربیاورند. یک ماساژ از ۵ دقیقه تا ۲ ساعت ممکن است طول بکشد.

قبل از اینکه ماساژ مناسب خودتان را انتخاب کنید باید از خودتان یک سوال کنید. اینکه هدفتان رهایی از فشار و استرس است یا رفع علائم یا بهبود سلامتی. قبل از اینکه قراری را برای ماساژ تنظیم کنید، حتما ماساژور یا ماساژ درمانگر خود را در جریان هدفتان بگذارید و از نوع ماساژی که او ارائه می‌دهد مطلع شوید.

اغلب آن‌ها از چند نوع ماساژ ‌استفاده می‌کنند. یا ممکن است که ماساژور با توجه به سن، شرایط یا نیاز و هدف خاصی که دارید ماساژی مخصوص خودتان را تنظیم کند.

در ادامه، لیستی از محبوب‌ترین انواع ماساژ‌ برای شما آورده‌ایم.

ماساژ سوئدی

رایج‌ترین نوع ماساژ، ماساژ سوئدی است. این ماساژ شامل ضربه‌های ترکیبی نرم و طولانی همراه با مالش ضربه‌ای و سبک بر روی خارجی ترین لایه‌ي ماهیچه‌هاست. این ضربات با حرکت‌دادن مفاصل همراه می‌شوند. ماساژ سوئدی با خارج‌کردن تنش از ماهیچه‌ها،‌ هم آرامش‌بخش و هم انرژی‌‌دهنده است. و حتی بعد از آسیب‌دیدگی هم تاثیرات خوبی دارد.

ماساژ سوئدی

۴ ضربه‌ی رایج در ماساژ سوئدی عبارتند از:

 • افلورج(EFFLEURAGE):ضربه‌ای ملایم و لغزشی که برای ریلکس کردن بافت‌های نرم استفاده می‌شود.
 • پتریساژ(Petrissage): بعد از افلورج انجام می‌شود و ترکیبی از چرخاندن و چلاندن و فشار دادن است.
 • فریکشن(Friction): حرکاتی عمیق و به شکل دایره که سبب می‌شود لایه‌های ماهیچه با هم اصطکاک پیدا کنند. در نتیجه جریان خون بیشتر کرده و درد را التیام می‌بخشد.
 • تاپوتمنت(Tapotement): ضربه‌های کوتاه و متناوب که با دستان گود‌ شده یا انگشتان یا کنار دست انجام می‌شود.

ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژبافت عمیق بهترین ماساژ برای تمرکز روی نقاط دردناک و سفت(سخت) بدن است. ماساژورها از ضربه های دقیق و آرامی استفاده می‌کنند که فشار را روی لایه‌های ماهیچه، تاندون‌ها یا بافت‌های دیگر در بخش‌های عمیق زیر پوستتان متمرکز می‌کند. این ماساژ که ریتم کمتری نسبت به ماساژ‌‌های دیگر دارد، خواص درمانی دارد و تنش‌های مزمن را از بین می‌برد و به آسیب‌های ماهیچه‌ای مثل رگ‌به‌رگ شدن کمر کمک می‌کند.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی برای سیستم ماهیچه‌ای که در ورزش خاصی درگیر است، طراحی‌شده‌است و از روش‌های مختلفی برای کمک به ورزشکاران، قبل و بعد یا در حین ورزش، استفاده می‌کند. شما می‌توانید از این نوع ماساژ برای انعطاف‌پذیری و جلوگیری از آسیب‌دیدگی، درمان رگ‌به‌رگ‌شدگی و کمک به بهبود آسیب های ناشی از ورزش استفاده کنید.

ماساژ به کمک صندلی

آیا زمانیکه به نمایشگاه یا کنفرانس یا فستیوال موسیقی می‌روید، به حال کسانی‌که از صندلی‌های ماساژ استفاده می‌کنند، غبطه خوردید؟ همان‌هایی که در فرودگا‌ه‌ها هستند. یا آن‌قدر خوش‌‌شانس هستید که شرکتی که در آن کار می‌کنید ۱۵-۲۰ دقیقه ماساژ برایتان در نظر گرفته‌است؟ ماساژ‌های به کمک صندلی همان ماساژ‌هایی هستند که بدون اینکه لباس‌هایتان را دربیاورید روی صندلی‌های قابل جابجایی و طراحی‌شده‌ای می‌نشینید و ماساژ داده می شوید. این نوع از ماساژ، معمولا شامل ماساژ گردن، شانه، کمر، دستان و بازو‌ها می‌شود.

ماساژ شیاتسو

شیاتسو در ژاپن به معنای «فشار‌دادن انگشتان» است. در ماساژ شیاتسو، ماساژور از فشار‌های مختلف و ریتمیک بر روی نقاط خاصی استفاده می‌کند. این نقاط، نقاط آکیوپرشر (فشاردرمانی، مشابه طب سوزنی) گفته می‌شود و معتقد اند که این نقاط برای جریان حیاتی انرژی بدن)چی یا chi) مهم هستند. طرفداران این ماساژ باور دارند که این ماساژ می‌تواند به رفع انسداد این نقاط کمک کند.

ماساژ تایلندی

در ماساژ تایلندی، ماساژور از بدن خود برای جابجایی مشتری به موقعیت‌های مختلف استفاده می‌کند. این نوع ماساژ از فشرده‌سازی ماهیچه‌ها، حرکت‌دادن مفاصل و فشاردرمانی تشکیل شده‌است.

ماساژ تخلیه لنفاوی

ماساژ تخلیه لنفاوی، یک ماساژ ملایم بافت‌هاست که برای کمک به افزایش جریان مایع لنف در بدن طراحی شده‌است.

لنف یک مایع سرشار از پروتئین است که در بدن شما و در رگ‌های لنفاوی جریان دارد. این مایع باکتری‌ها، ویروس‌ها و موادزائد را به دام ‌می‌اندازد و به گره‌های لنفاوی میبرد. گره‌های لنفاوی آن‌ها را فیلتر می‌کنند تا آلودگی‌ها را از بدن شما بیرون کنند. این نوع ماساژ از ضربه‌های ملایم و آرام و طولانی روی پوست تشکیل شده تا حرکت لنف را در بدن شما افزایش دهد.

ماساژ سنگ داغ

در این ماساژ، سنگ‌‌‌های داغی روی نقاط خاصی (مانند نقاط ماساژفشاری) از بدن قرارداده می‌شوند. سنگ‌ها ممکن است به عنوان وسیله‌ی ماساژ استفاده شوند یا همانطور به طور موقت روی بدن بمانند. استفاده از سنگ‌های داغ در کنار دیگر تکنیک‌های ماساژ می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد زیرا آن‌ها گرما را وارد عمیق‌ترین لایه‌های بدن می‌کنند.

ماساژ رفلوکسولوژی

در ماساژ رفلوکسولوژی، از فنون دست‌، شست، و انگشت برای مالش پا استفاده می‌شود. گفته ‌می‌شود این نقاط پا، با بخش‌های مختلف بدن در ارتباط‌ هستند. این ماساژ، هم برای ارتقای سطح سلامتی و هم حال عمومی به‌کار‌می‌رود.

ماساژ بارداری

در دوران بارداری بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. ماساژ بارداری با کاهش استرس و التهاب دست‌ها و پاها، رهاسازی ماهیچه‌ها و درد مفاصل، به گذراندن بهتر و راحت‌تر این تغییرات کمک می‌‌کند. این ماساژ به خصوص زمانیکه در استفاده از دارو محدودیت دارید، بسیار کمک‌کننده خواهد بود. در این ماساژ از یک بالش استفاده میکنند و ماساژور به شما در قرار گرفتن در موقعیت مناسب کمک خواهد کرد.

فواید ماساژ برای سلامتی چیست؟

بسیاری از ماساژ‌ها فوایدی بیشتر از آرام‌بخش بودن دارند. در زیر، به چند مورد از فواید ماساژ برای سلامتی بدن می‌پردازیم. البته قبل از انجام هرکدام برای مشکل خاصی، با پزشک خود مشورت کنید.

 • کمردرد. بیشتر از یک مطالعه اثرات مثبت ماساژ بر کمردرد را تایید کرده است.
 • سردرد. این درد هم با ماساژ بهبود می‌یابد. بعضی از تحقیقات ثابت میکنند که ماساژ تعداد دفعات حمله‌های میگرنی در یک فرد را کاهش می‌دهد و خواب را بهتر می‌کند.
 • آرتروز. در اولین آزمایش بالینی بر روی تاثیر ماساژ سوئدی بر آرتروز زانو، ثابت شد که افرادی که یک یا دو بار در هفته ماساژ سوئدی دریافت کرده‌اند،‌ نشانه‌هایی از بهبود در میزان درد، خشکی و عملکرد زانو احساس کرده‌اند.
 • سرطان. به عنوان مکمل درمان دارویی سنتی و غربی، ماساژ می‌تواند آرامش‌بخش باشد و عوارض درمان سرطان و یا علائم سرطان را کمتر کند. شاید درد، التهاب، خستگی، تهوع یا افسردگی را نیز کاهش دهد. همچنین سیستم‌ایمنی را نیز تقویت کند. اما، ماساژور باید از ماساژ نواحی خاصی در بیماران سرطانی اجتناب کند. بنابراین اگر سرطان دارید، قبل از دریافت ماساژ با دکتر خود مشورت کنید.
 • افسردگی. با نگاهی بر ۱۷ مطالعه، درمیابیم که ماساژ‌درمانی به کاهش افسردگی نیز کمک می‌کند. اما برای اختلال رایج اضطراب، چیزی بهتر از یک محیط آرام و تمارین تنفسی عمیق تاثیرگذار نیست.

در حین ماساژ انتظار چه‌چیزی را داشته باشید؟

برای ماساژ نیازی به هیچ آمادگی ندارید. قبل از شروع جلسه‌ی ماساژ ‌درمانی، ماساژور احتمالا از شما درباره‌ی داشتن علامت یا درد و سابقه‌ی پزشکی و هدفتان از دریافت ماساژ سوال می‌کند. او همچنین بهتر است درباره‌ی نوع ماساژ و فنونی که استفاده خواهد کرد صحبت کند.

در یک جلسه‌ی ماساژ عادی، شما لباستان را درمیاورید یا لباس گشاد می‌پوشید. تا جایی که احساس راحتی میکنید لباس‌هایتان را در بیاورید. معمولا روی یک میز میخوابید و خودتان را با یک ملحفه می‌پوشانید. هنگام درآوردن لباس‌ها و پوشیدن آن‌ها، ماساژ درمانگر از اتاق خارج خواهد شد. شما می‌توانید ماساژ را روی صندلی و بدون اینکه لباس‌تان را دربیاورید هم داشته باشید. ماساژ درمانگر باید نقاط مختلف بدن را لمس کند تا نقاط دردناک را بیابد تا میزان فشار مناسب آن فرد را حین ماساژ تعیین کند.

ماساژ درمانگر طبق ترجیح خود یا مراجعه‌کننده، از روغن یا لوسیون استفاده می‌کند. اگر حساسیتی دارید، او را در جریان بگذارید.

یک جلسه‌ی ماساژ معمولا بین ۱۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. زمان آن به میزان وقتی که شما دارید و نوع ماساژ بستگی دارد. هر نوع ماساژی را که انتخاب می‌کنید، باید به شما حین دریافت و بعد از آن آرامش بخشد. یادتان‌باشد در حین ماساژ به صورت عادی نفس بکشید.

ممکن است ماساژور هنگام ماساژ موسیقی پخش کند یا صحبت کند، اما شما می‌توانید از او بخواهید که در سکوت ماساژ دریافت کنید.

اگر ماساژ درمانگر فشار زیادی وارد کرد، از او بخواهید که کمتر فشار وارد کند. گاهی اوقات نقطه‌ای حساس در یک ماهیچه وجود دارد که شبیه غده (یا گره) است. طبیعی است که وقتی ماساژور آن نقاط را ماساژ می‌دهد، احساس راحتی نداشته باشید. اما اگر درد داشتید، اطلاع دهید.

تفاوت ماساژ درمانی و ماساژ آرام‌بخش چیست؟

در ماساژ درمانی، ماساژ عمیق‌تر است و چون درمانگر بر روی بافت‌های بدنتان کار می‌کند، احساس لطیف‌تری دارید.

به همین دلیل، بسیار مهم است که هنگام احساس فشار زیاد و احساس راحت نبودن به درمانگر خود اطلاع دهید. از ارتباط برقرار‌کردن نهراسید.

درمانگر ممکن است از روش‌های مختلف حین ماساژ استفاده کند. او با توجه به آموزشی که دیده است، ممکن است از ماساژ عمیق ترکیبی، آزادسازی بافت عضلانی، تمرکز بر روی نقطه‌ي تحریکی، درمان‌های مختلف حرکتی یا فنون کششی منفعل مقاومتی استفاده کند.

تاثیرات ماساژ بر بدن

با‌وجوداینکه تحقیقات‌ علمی کمی درباره وجود و چگونگی تاثیرات ماساژ بر روی بدن وجود دارد، آشکار است که ماساژ برای تعدادی از بیماران مفید بوده ‌است. با ‌این‌حال، هنوز نمی‌توان به طور قطع درباره‌ی تاثیرات آن بر روی بیماری‌های خاصی صحبت کرد.

اما با توجه به یک ارزیابی، ثابت شده است که ماساژ بر روی بدن موثر است. این مطالعه بیان می‌کند که یک جلسه‌ی ماساژ، استرس، فشارخون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد و جلسات متعدد ماساژ درمانی اضطراب، افسردگی و درد را نیز کاهش خواهد داد. علاوه براین‌ها، مطالعات اخیر ثابت کرده‌اند که ماساژ بر موارد خاصی نیز موثر است؛ به عنوان مثال:

 • یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در ۱۳ آزمایش بالینی نشان داد که ماساژ احتمالا برای درد مزمن پایین کمر موثر است. راهنمای درمان بالینی منتشر‌شده در سال ۲۰۱۷ توسط انجمن درد آمریکا و کالج آمریکایی درمانگران، به درمانگران توصیه کرده‌است که زمانیکه درمان‌های رایج، دردپایین کمر را برطرف نمی‌کند، از درمان”CAM” که شامل ماساژ همراه طب‌سوزنی، کایوروپرکتیک( فن جابه‌جایی و ماساژ ستون فقرات)، تمدد اعصاب(ریلکسیشن) تصاعدی و یوگا است، استفاده کنند.
 • مطالعه‌ای بر روی ۳۰۰ بیمار در آسایشگاه که سرطان داشتند، ثابت کرد که ماساژ‌ در کاهش درد‌های آن‌ها تاثیر مثبتی داشته و حال روحی آن‌ها را نیز بهتر کرده است.
 • مطالعه بر روی ۶۵ بیمار که از گردن‌درد مزمن رنج می‌بردند نشان داد که ماساژدرمانی بیشتر از راهنمای خودمراقبتی تاثیر داشته ‌است. به‌این‌معنی که عملکرد گردن و درد‌های آن ناحیه را بهبود بخشیده است.

نظریه‌های مختلفی درباره‌ي تاثیر ماساژ درمانی بر روی بدن وجوددارد. به عنوان نمونه، نظریه‌ی «کنترل گیت(ورودی)» که بیان می‌کند ماساژ، از رسیدن سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری می‌کند. نطریه‌های دیگر نیز ادعا می‌کنند که ماساژ‌، آزادسازی مواد شیمیایی خاصی در بدن را (مثل سروتونین یا اندورفین) تحریک می‌کنند. همچنین حرکت را بهتر می‌کنند. اما برای اثبات آن‌ها، تحقیقات بیشتری نیاز است.

خطرات و عوارض ماساژ درمانی چیست؟

انجام ماساژ خطری ندارد، اگر توسط یک فرد آموزش‌دیده انجام شود و احتیاط‌های لازم در نظرگرفته‌شود. همچنین تعداد آسیب‌دیدگی‌هایی که پس از ماساژ گزارش شده‌اند بسیار محدوداند. عوارض ماساژ‌ ممکن است شامل دردموقت، کبودی، التهاب و حساسیت به روغن‌های ماساژ شود.

احتیاط‌های لازم:

 • از انجام ماساژ‌های شدید و سخت روی افرادی که تعداد پلاکت‌های سفید خون آن‌ها پایین است، افرادی که اختلالات خونریزی‌دهنده دارند و افرادی که داروی ضدانعقاد مثل وارفارین مصرف میکنند، اجتناب کنید.
 • نواحی‌ای که لخته‌خون، شکستگی، زخم‌های باز یا بسته، عفونت‌های پوستی یا استخوان‌های ضعیف(مثل پوکی استخوان یا سرطان) وجود دارد یا مناطقی که اخیرا جراحی شده‌اند، نباید ماساژ‌ داده‌شوند.
 • با‌وجوداینکه ماساژ برای بیماران سرطانی بی‌خطر است، بهتر است آن‌ها پیش از انجام ماساژ سنگین و شدید با سرطان‌شناس خود مشورت کنند. معولا هر نوع فشار مستقیم روی یک تومور توصیه نمی‌شود. بیماران سرطانی باید هر نگرانی‌ که در‌رابطه‌ با انجام ماساژ‌ دارند با سرطان‌شناس خود درمیان بگذارند.
 • زنان باردار نیز باید پیش از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کنند.

چه نکات دیگری را باید درباره‌ی ماساژ به عنوان درمان مکمل یا جایگزین دارو بدانیم؟

 • از ماساژ به عنوان راهی برای عقب‌انداختن مراجعه به پزشک دررابطه‌ با یک مشکل جسمی یا به عنوان جایگزینی برای دارو استفاده نکنید.
 • اگر بیماری‌ای دارید و درباره‌ی مناسب بودن ماساژ تردید دارید، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک به شما ماساژ درمانگری را معرفی کند. شما همچنین می‌توانید مقالات منتشرشده درباره‌ی تاثیر ماساژ‌ بر وضعیتتان را مطالعه کنید.
 • پیش از شروع ماساژ‌، جویای تحصیلات و تجربه و گواهی‌نامه‌های درمانگر شوید. همچنین درباره‌ی تعداد درمان‌‌هایی که نیاز است و همچنین هزینه‌ها سوالاتی بپرسید.
 • اگر یک ماساژور درمان‌هایی غیر از ‘’CAM’’ را پیشنهاد کرد (به عنوان مثال، رژيم خاص، گیاه دارویی یا مکمل‌های دیگر)، ابتدا درباره‌ی آن با پزشک خود مشورت کنید.
 • با پزشک خود درباره‌ی هر نوع مکمل یا درمان‌های جایگزینی که استفاده میکنید، صحبت کنید. تمام اطلاعات را درباره‌ی اقداماتی را که برای سلامتی خود انجام می‌دهید منتقل کنید. این کار، به کم‌خطر و درست بودن درمان کمک می‌کند.

پیدا‌کردن یک ماساژور یا سالن خدمات ماساژ در تهران

از شخص معتمدی پرس‌و‌جو کنید. برخی از ماساژورها دارای گواهینامه ها و مجوز های مرتبط هستند. متخصصین ماساژ سالن سان دارای کلیه گواهینامه های تخصصی و معتبر در این زمینه هستند. جهت رزرو وقت همین الان تماس بگیرید.

از پرسیدن این سوالات از یک ماساژور متخصص، نترسید:

 • آیا پروانه یا گواهی‌نامه یا مدرک ثبت دارید؟
 • تحصیلات و تجربه شما چیست؟
 • به نظر شما به چند جلسه‌ی ماساژ نیاز دارم؟
 • چقدر هزینه دارد؟