میکروپیگمنتیشن

کنار آمدن با ریزش ابروها یکی از دشوارترین چالش‌ها برای بسیاری در ایران است. ابروها برای صورت ما چارچوب ایجاد می‌کنند، به ما کمک می‌کنند که احساساتمان را بروز دهیم و به چشم‌هایمان جلوه بهتری می‌بخشند. بنابراین منطقی است که از دست دادن آن‌ها نگرانی بزرگی برای مردان و زنان باشد.

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که ما از مردان دریافت می‌کنیم در مورد راه‌های مخفی کردن بخش‌های از دست رفته ابروهاست. باید خاطر نشان شویم که پوشاندن یا نپوشاندن بخش‌های از دست رفته ابروها یک انتخاب شخصی است. خیلی از مردم علاقه‌ای به این کار ندارند. بعضی مردان راه‌حل‌های دیگری انتخاب می‌کنند. برای مثال عینک‌هایی با فربم ضخیم‌تر به چشم می‌زنند. به گفته برخی، با این کار از دست رفتن ابروها کمتر به چشم می‌‌‌آید. انتخاب شما به احساستان بستگی دارد. هدف ما ارائه اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌هایی است که پیش رو دارید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

ما با متخصصینی که به ویژه در زمینه ابروهای مردان تخصص دارند و همینطور با مردانی که درمان میکروپیگمنتیشن برای ابروهایشان داشته اند، صحبت و اطلاعات را بدین شکل گرد‌آوری کرده‌ایم.

لطفا توجه داشته باشید که این اطلاعات نمی‌تواند جای یک مشاوره کامل را بگیرد. گرفتن یک مشاوره حضوری بسیار مهم است. چرا که در یک جلسه مشاوره، متخصص شما می‌تواند سوالات شما را با جزئیات بیشتری پاسخ دهد.

در صورتی که نیاز به خدمات میکروپیگمنتیشن ابروی آقایان دارید، هم اکنون جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

میکروپیگمنتیشن چگونه کار می‌کند؟

میکروپیگمنتیشن یک فرآیند تخصصی است که در آن، با استفاده از یک سوزن ظریف، رنگ به زیر خارجی‌ترین لایه پوست تزریق می‌شود. هدف میکروپیگمنتیشن ابرو، ساختن مجدد ابروهای از دست رفته یا متراکم‌تر کردن بخش‌هایی از ابرو برای به دست آوردن تقارن و تعادل است.

اکثر اوقات بلافاصله پس از درمان،‌ رنگ ممکن است از چیزی که فکرش را می‌کنید، تیره‌تر باشد. البته که قطعا از چیزی که نتیجه نهایی کار خواهد بود تیره‌تر است. این موضوع طبیعی و بخشی از روند کار است. دلیل این اتفاق، باقی ماندن رنگ در خارجی‌ترین لایه‌های اپیدرم پوست در ابتدای پروسه است. با این حال، در طول روند بهبودی، همانطور که لایه‌های بالایی اپیدرم با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند، رنگ در طول چند روز ملایم‌تر می‌شود. کم کاری همیشه بهتر از زیاده‌روی است. متخصصین همیشه می‌گویند که «اضافه کردن آسان است اما کم کردن به این سادگی نیست.»

این یکی از چندین دلیلی است که درمان یک فرآیند دو مرحله‌ای است. تکنسین شما پس از یک ماه بهبودی شما را برای جلسه دوم دعوت می‌کند تا یک درمان «تکمیلی» داشته باشید. در این مرحله شما چهار هفته برای عادت کردن به ظاهر ابروهایتان فرصت داشته‌اید، بنابراین دقیقا می‌دانید که آن‌ها چه مقداری باید تیره‌تر/ضخیم‌تر شوند تا به نتیجه دلخواهتان برسید. بعضی تکنسین‌ها به ازای هر جلسه مبلغی دریافت می‌کنند اما برخی از همان جلسه اول برای درمان تکمیلی هزینه اضافه‌تری می‌گیرند. بهتر است بدانید روش کار متخصص مد نظرتان چیست.

آیا مردان هم می‌توانند میکروپیگمنتیشن انجام دهند؟

خیلی ساده بخواهیم بگوییم، بله. میکروپیگمنتیشن برای مردان و زنان مناسب است. از دید تکنیکی، قرار دادن رنگدانه در پوست و بهبودی پس از آن در هر دو جنس به یک شکل کار می‌کند، اما تفاوت‌هایی در شیوه ایجاد ابروها برای مردان و زنان وجود دارد. این تفاوت‌ها می‌توانند صرفا زیبایی شناختی باشند. مردان معمولا ابروهایی صاف‌تر می‌خواهند. در حالی که زنان تمایل به ابروهایی با قوس مشخص‌تر دارند. البته تکنیک استفاده شده برای مردان و زنان نیز می‌تواند متفاوت باشد؛ چرا که زنان بیشتر ابروهایی با حدود مشخص و دقیق را ترجیح می‌دهند،  در حالی که بیشتر مردان نمی‌خواهند محدوده ابروهایشان خیلی دقیق و معین باشد. با در نظر گرفتن تمام این موارد، پیشنهاد ما صحبت و مشاوره کامل با متخصصی است که تجربه کار ابروهای مردان را داشته باشد.

در ادامه صحبتی از آقایانی که تجربه میکروپیگمنتیشن ابرو داشته‌اند می‌شنویم:

علی گفته است: «من ابروهایم را درست کرده‌ام. تغییر خیلی بزرگی بود. البته از نوع خوبش! چارچوب خوبی برای صورتم ساخته است و آن را از سادگی درآورده. باعث شده حس کنم ظاهر خیلی بهتری دارم. درست کردن ابروها را به هر کسی که از من بپرسد، چه مرد و چه زن، پیشنهاد می‌کنم. الآن حدود ۵ سال است که ابروهایم را درست کرده‌ام و هر سال جلسه تکمیلی دارم.»

رضا گفته است: «من در گذر زمان ابروهایم را از دست دادم و خودم آن‌ بخش‌ها را رنگ می‌کردم. تا اینکه ریزش آن‌ها آنقدر زیاد شد که حس کردم باید برایشان کاری کرد. یا این یا اینکه باید هر روز ابروهایم را رنگ می‌کردم. البته برای مدت زیادی هم این کار را با کمک مداد ابرو انجام می‌دادم اما چندین بار پیش می‌آمد که ابروهایم را لکه یا بیش از حد سیاه می‌کردم و در نهایت حس کردم که راه حل مناسبی نیست. میکروپیگمنتیشن انتخاب خوبی برای من بود، چون ابروهای من پیش از اینکه از دست بروند، بسیار برجسته بودند. پس از اینکه ابروهایم را درست کردم، کمی با شکل و اندازه‌شان مشکل داشتم – خیلی بزرگ بودند و انتهایشان نیز مقداری پهن می‌شد – بنابراین در جلسه‌های دوم و سوم کمی آن‌ها را کوچک‌تر کردم. کار خیلی ساده‌ای نبود. نقاش کارش را خوب انجام داد ولی من باید از او می‌خواستم که دوباره طراحی‌شان کند یه جای اینکه همان شکل و اندازه را قبول کنم. در آخر از نتیجه راضی بودم اما اگر بخواهم توصیه‌ای کنم، باید بگویم که قبل از شروع پروسه، مطمئن باشید که از شکل و اندازه ابروها راضی هستید. پروسه می‌تواند کمی ناراحت باشد و البته، فرآیندی است که نزدیک چشم‌ها انجام می‌شود که من را کمی نگران کرد، اما ارزشش را داشت.

ماندگاری میکروپیگمنتیشن چقدر است؟

پاسخ این سوال قدری مشکل است چرا که پوست و سبک زندگی هر کس متفاوت است. اما دستورالعمل‌هایی وجود دارد. در بعضی افراد تنها با یک بار میکروپگمنتیشن و بدون هیچ جلسه تکمیلی، تا سال‌ها می‌توان شکل ابرو‌ها را تشخیص داد. در دیگران ممکن است پس از یک تا دو سال ابروها کاملا محو شده و دیگر دیده نشوند. سرعت محو شدن اثرات میکروپیگمنتیشن بسته به نوع پوست (برای مثال اگر خوب رنگ را به خود نگیرد.) می‌تواند بسیار سریع‌تر نیز باشد.

دستورالعمل‌های عمومی توصیه می‌کنند که جلسه تکمیلی سالیانه انجام شود. از این جلسه همینطور به عنوان «درمان تقویت رنگ» نیز نام برده شده است. دلیل این کار، محو تدریجی رنگ و پخش و نامشخص شدن موهای طراحی شده است. زمانی که طول می‌کشد تا رنگ استفاده شده محو شود بستگی به نوع پوست، سن، سلامت، محصولات بهداشتی استفاده شده برای صورت، محیط و فاکتورهای فردی (مثل قرار گرفتن در معرض خورشید) دارد. با متخصص خود مشورت کنید و ببینید به شما چه پیشنهاد می‌دهد.

با اینکه میکروپیگمنتیشن را معمولا «نیمه دائمی» می‌دانند، در نظر داشته باشید که ابروها ممکن است تا سال‌ها پس از درمان ابتدایی قابل دیدن باشند و تنها محوتر بشوند. تمام این‌ها به نوع پوست شما بستگی دارد و تا زمانی که درمان را انجام ندهید، نمی‌توان مطمئن بود که رنگدانه‌ها چگونه با پوست شما تعامل می‌کنند.

آیا می‌توان میکروپیگمنتیشن را برداشت؟

درست مثل تاتو، میکروپیگمنتیشن نیز می‌تواند برداشته شود. اما فرآیند ساده‌ای نیست. تکنیک‌های معمول مورد استفاده لایه برداری با لیزر و لایه برداری پوست (پوست اندازی فیزیکی یا شیمیایی) هستند. انجام پروسه‌های بالا ساده نیست و قیمت بالایی نیز دارند، به همین دلیل است که اطمینان داشتن از تصمیمتان پیش از انجام پروسه میکروپیگمنتیشن بسیار مهم است.

فواید میکروپیگمنتیشن ابرو چیست؟

۱. هر موی ابرو می‌تواند با استفاده از سوزن‌های ظریف مشابه سازی شوند.

۲.  رنگ ضد آب و در مقابل پخش شدن نیز مقاوم است. پس از بین نمی‌رود.

۳. این فرآیند می‌تواند ظاهری طبیعی بدون نیاز به استفاده از محصولات دیگری مثل مداد ابرو ایجاد کند. پس دیگر نیاز نیست روزانه زمانی را برای کشیدن ابروها صرف کنید.

چند نکته را در نظر داشته باشید:

-هیچ چیز بی نقص نیست

نتیجه ممکن است خیلی تیره، نا متوازن، ضخیم یا حتی به رنگ نادرست باشد. که خود دلیل دیگری برای انتخاب هوشمندانه و با دقت تکنسین و همینطور توافق بر سر رنگ و شکل مد نظر پیش از شروع روند درمان است. یک تکنسین آموزش دیده و با تجربه می‌تواند رنگ و یکنواختی ابروها را در طول جلسه تکمیلی تنظیم کند.

-این صنعت چندان قاعده‌مند نیست

صنعت میکروپیگمنتیشن چندان قاعده‌مند نیست. بنابراین، تحقیقات لازم را در مورد تکنسین و کلینیک خود انجام دهید و از مهارت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط آن‌ها مطمئن شوید. متخصص ایده‌آل می‌تواند فردی باشد که تجربه کار با مشتریانی که ریزش ناقص یا کامل مو داشته‌اند را داشته باشد. همیشه تصاویر کارهای قبلی را بررسی کنید و از خوب بودن نتیجه اطمینان حاصل کنید. بسیاری از تکنسین‌های میکروپیگمنتیشن، مجموعه‌ای از صلاحیت‌ها و تجربه‌های خود را در وبسایت یا در اتاق‌شان قرار داده‌آند.

-اقدامات امنیتی

  • حتما ۲۴ ساعت پیش از درمان تست آلرژی بدهید.
  • بهداشت باید به شکل سختگیرانه‌ای رعایت شود و اولویت باشد. به نحوی که تمامی تجهیزات باید یک بار مصرف باشند یا پیش از استفاده به درستی استریل شوند.
  • دستورالعملی باید در اختیار شما قرار بگیرد تا پیش و پس از درمان آن را دنبال کنید، برای مثال عدم مصرف الکل تا ۲۴ ساعت پیش از جلسه و همینطور جزئیات دقیق مراقبت‌های پس از پروسه تا بهترین نتیجه برای شما به ارمغان بیاید.

-عوارض جانبی احتمالی

مانند بیشتر درمان‌ها، احتمال وقوع عوارضی مثل واکنش آلرژیک وجود دارد. بنابراین حتما پیش از شروع میکروپیگمنتیشن باید از بیمار تست آلرژی گرفته شود.

نشانه‌های قرمزی و گاهی تورم خفیف بلافاصله پس از عمل می‌تواند در محل دیده شود، این عوارض معمولا پس از چند ساعت تسکین می‌یابند. همان طور که محل درمان بهبود می‌یابد، ممکن است خارش نیز ایجاد شود.

اگر هر علامتی از عفونت داشتید فورا با متخصص خود برای توصیه‌های بیشتر تماس بگیرید.

مهمترین نکات

۱. نتایج گذشته تکنسین مد نظرتان را بررسی کنید. یک تکنسین خوب باید نمونه کار‌های متعددی برای ارائه داشته باشد. روش کار هر تکنسین ممکن است بسیار متفاوت باشد، به همین دلیل باید از کار فرد مورد نظرتان راضی باشید. حتما نمونه‌ کارهایی از بیماران آقا و یا بیمارانی که ریزش مو داشته‌اند از او درخواست کنید.

۲. پیش از شروع بر سر شکل و رنگ مد نظرتان توافق کنید. بیشتر تکنسین‌ها پیش از شروع کار، با کشیدن نمونه مدادی، می‌توانند به شما ایده‌ای از شکل نهایی ابروها بدهند. اگر از آنچه میبینید راضی نیستید با او صحبت کنید. البته در نظر داشته باشید که تکنسین احتمالا نخواهد توانست ابروهای شما را دقیقا به چیزی که پیش از ریزش مو بودند بازگرداند. به توصیه‌های او گوش کنید اما اگر از چیزی که میبینید راضی نیستید، حتما با او در میان بگذارید.

۳. به یاد داشته باشید که اگر مدت زیادی را بدون ابرو گذرانده باشید، اضافه شدن مجدد آن‌ها به صورتتان ممکن است شوکه کننده باشد. همان طور که عادت به نداشتن ابرو کمی طول می‌کشد، عادت کردن به داشتن ابروها نیز می‌تواند مدتی طول بکشد.

۴. نگذارید هیچ کس شما را مجبور به انجام میکروپیگمنتیشن کند. تصمیم انجام درمان را تنها شما می‌گیرید.

۵. میکروپیگمنتیشن می‌تواند اعتماد به نفس و عزت نفس کسانی که ریزش مو دارند را بالا ببرد. اما به یاد داشته باشیم که بسیاری از کسانی که ریزش مو دارند، از میکروپیگمنتیشن استفاده نکرده‌اند و همچنان ظاهر بسیار زیبایی دارند!